preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Write an editorial on"Present condition of Human Rights in Nepal".​
1106.666667 To the nearest whole number
If 400 g of chocolate sells for $12, "how much is the cost per kilogram?
Help me please…………………….
Anyone please help me ASAP??!!!)::
at old oak farm, there are chicken and horses. there are 120 legs and 48 heads altogether. how many horses and how many chickens are there?
hello could you please help me with this math problem with full explanation which I am unable to solve?
A 9V battery produces a 1.5A current in a piece of wire. What is the resistance of the wire? 8 Ω 9 Ω 6 Ω 7 Ω
Correct answer gets 5 star
The hypotenuse of a right angled triangle is 8 cm more than its shortest side. The third side is 1 cm shorter than the hypotenuse. Find the three sides of ths i