friends1969 friends1969
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 400 g of chocolate sells for $12,
"how much is the cost per kilogram?

Respuesta :

lucgkhjhk lucgkhjhk
  • 04-08-2021

Answer:

30$

Step-by-step explanation:

12/400=0.03$ cost per g

1 kg = 1000 g

price per kg = 0.03*1000=30$

Answer Link

Otras preguntas

AC, DF, and GI are parallel. Use the figure to complete the proportion.BEADJBBC
What can be what is the answer to 49 divided by ? = ? But the answer cannot be 7
In which phase of the cell cycle do cells grow and synthesize new proteins and organelles
What does a journal written by frontier settlers most likely tell you about Manifest Destiny?
what are the constants of t-shirts
During digestion, why do you think it is necessary to break up the fat into tiny droplets?
How is the equation for a vertical line expressed?
______ happens at the end of telophase II.
help with these please
3k-1=7k+2How do I solve this? and other problems like this?