leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

give an example of a unit rate used in a real-world situation
How do you solve this problem 9a+10(6a-1)
a middle school scored three field goals worth three points each and two touchdowns worth six points, where each touchdown also had an additional score of two p
if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?
Absolute value inequality.                                                               |2w-5|  ((is less than or equal to))  5
How many neutrons are probably in the nucleus of an element of atomic weight 197?  a. 43 b. 79  c. 83  d. 100  e. 118
Whats the answer to 1/5x=121 x=?
Round 412,825 to the nearest ten
Which of the following organisms lacks a coelom? (A) roundworms (B) segmented worms (C) clams (D) grasshoppers (E) people
The average square inch (6.5 cm2) of skin has how many blood vessels? a. 10 b. 20 c. 30 d. 40