Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

How would you explain the Earth's atmosphere?
Which phrases in the passage are adverbial phrases? Check all that apply. quickly but cautiously, from an overnight rain, over the surface, warm and shining, ar
A line passes throughout (-3,-2) and is perpendicular to 3x-2y=7. What is the equation of the line in slope-intercept form? A. Y=3/2X B. Y=3/2x+4 C. y=-2/3x-4 D
Amy makes the following statement: "There is a 60% chance of snow tomorrow and a 10% chance I will be late for school." What is the probability that it will sno
A neon light consists of a glass tube with metal wires at each end. When connected to a high-voltage source, the gas glows. If a fly lands on the glass tube, wh
I'm supposed to draft a critical response essay that compares and evaluates Ray Bradbury's "A Sound of Thunder" and Gloria Skurzynski's "Nethergrave", but I don
Solve for x if 2(5x + 2)2 = 48.
Find an acute angle whose sine is 0.52
A $1045 washing machine in a laundrymat is depreciated for tax purposes at a rate of $95 per year. Find a function for the depreciated value of the washing mac
Complete the sentence with the correct form of the adjective.