valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Georgia. 0.029 can be written as 29 / 100 is he correct
Confronting the couple firmly the salesperson planned to accuse them of shoplifting. Question options: a. Confronting the couple firmly the salesperson planned
For the past 5 months Pablo's bicycle repair business had these profits or losses: –$85, $70, –$120, –$90, and $35. What was his average profit or loss for thes
wat is 1000 divided by 350
49.564 expanded form using fraction or decimal
How did the issue of slavery divide the nation?
20 nails for every 5 shingles 12 nails for every three singles are the ratios equivalent
Which of the following is a correctly written compound word? A. Thirty one B. Quickly-running C. Self-evident D. Spur of the mom i think its c
Solve (12ds)/w=CD for w
what SI unit replaces the pound. what does this measure