longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

How did the people of the Early River Valleys affect the environment?
Heyyyy any one wanna help me?!?!?!
Carrie and Krystal are taking a road trip from Greenville to Northh valley. Each person has her own map, and the scales on the maps are different
The modern model of the atom describes electrons in a little less specific detail than earlier models ded. Why is it what being less sure about the placement of
Solve for x.8 – 3x – x = 12
A 14 year-old boy was thrown against the window of the car on impact. the resulting injury was a star-shaped pattern cut to the top of his head. in the ed, the
What country did king Louis XIV rule over
i need to know the answer
Read this excerpt from Abraham Lincoln’s Emancipation Proclamation. What inference, or conclusion, can you draw from this passage? I do order and declare that a
The Bwa are known for which type of masks? A. Face masks B. Helmet masks C. Plank masks D. Belly masks