hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Please help me it’s due now
When does inflation occur? when demand for a high-priced good is reduced, resulting in unemployment when supply of a good exceeds demand for that good, and the
What does area III on the map indicate
Please I need help I’m struggling this is due today
Use the long division method to find the result when 2 x 3 + 3 x 2 + 17 x + 8 2x 3 +3x 2 +17x+8 is divided by 2 x + 1 2x+1.
Why can we see the moon at night? a. the moon is luminous and produces its own light. b. light from the earth is reflected back to us off of the moon. c. light
You are a pharmacy technician at costco. you are responsible for filling prescriptions for patients that are ordered by the doctors. you are looking over a phar
Cattle egrets are birds that follow behind grazing cattle. The egrets eat the bugs that fly out of the grass as the cattle walk through. Which statement describ
answer this so I can give you some 85 points 你真聪明!好工作
please help, what are the answers