kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Help me with this please !
Helpppppp solve it find the area please
If you know nothing else about an organism except it's scientific name, can you immediately determine what genus and family it is in?
25POINTS As on all its sides a kitchen-match darts white flickering tongues before it bursts into flame: with the audience around her, quickened,
Given: circle k(O), m LM = 164° m WK = 68°, m∠MLK = 65° Find: m∠LMW
What is the distance between 40.75 and 7.05
PLZ HELP 40 POINTS!!!!! Which sentence does not contain any punctuation errors? A. I see three new students on the roster: Brown, Brian, Jones, Janis, and M
How do I find the molar mass of Copper (II) Nitrate?
Arrange the Allies’ victories in the Pacific war in the order in which they happened. destruction of Hiroshima liberation of Philippines victory at Iwo Jima vic
According to “Back to My Own Country,” which best describes the population of the Caribbean islands during the height of the British Empire? 1Points A almost