jazzbleidy8p4ysb1 jazzbleidy8p4ysb1
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

Alex has 11 apples. He needs 5 apples to make 1 pie. If he has to make 5 pies how many more apples does he need

Respuesta :

22mackel
22mackel 22mackel
  • 02-03-2018
he needs 14 more apples because 5 apples x 5 pies is 25 and 25 - 11 is 14.
Answer Link
cannon041029384
cannon041029384 cannon041029384
  • 02-03-2018
4 more to make 3 pies because three times five apples equals fifteen apples
Answer Link

Otras preguntas

4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds purchased. What is the unit rate of the bananas? A $5.00 per pound B $1.25 pe
what are the importance of honey​
Calculate the work done by an applied force of 76.0 N on a crate for the following. (Include the sign of the value in your answer.) a. The force is exerted hor
Find the maximum walking speed of giraffe with leges 6.03 feet long
At a school of 900 students, 20% have blue eyes. A student randomly selects 100 students and finds 17% of them have blue eyes. A second student takes another ra
Need the answer to​ this thank you!
Solve for W: P=2L + 2WA. W=P-LB. W= 1/2P - LC. W= 1/2 P + LD. W= 2P - L​
A cube of an unknown metal measures 0.200 cm on one side. The mass of the cube is 52 mg. Which of the following is most likely the unknown metal? Metal
Which diagram best illustrates why theories can be changed or replaced?
Why is smoking harmful to the bronchial tubes? in your own words please ....​