thakidsam thakidsam
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

Respuesta :

girlplayer12345
girlplayer12345 girlplayer12345
  • 02-03-2018
total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Is 10/5 rational or irrational?
Calculate [OH - ] given [H 3 O + ]=1.40x10 -5 M.
Use trigonometry please
Cómo te sentiste a leer este romance de Nezahualcoyotl
Please help me with this homework
This is the Emma promise I need help on
Name the following An animal doesn't have a home​
how to say "which do you prefer: lemonade or soda" in Spanish​
Explain, in terms of energy, why the temperature of the reaction mixture increases when magnesium powder is added to dilute hydrochloric acid.
what is greater? 2/7 or 2/9