sofiagonzalez32 sofiagonzalez32
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A gallon of moo milk cost 5.12 what is the price in dollars of an 8 ounce glass if moo milk there are 128 ounces in a gallon

Respuesta :

autumnwhite682 autumnwhite682
  • 03-02-2018
$0.32, divide 128 by 5.12 to see how much to charge by an ounce which is .04 multiply by how many ounces are in the glass (.04*8) which it 0.32
Answer Link

Otras preguntas

AHH, What is this???? and plz explain THX <3
name the branches of social science and definition​
THIS IS DUE TODAY PLS PLS PLS HELP ME ON IT :(
What was the main goal of Wilson’s Fourteen Points? (O)to prevent future conflict in Europe (O)to punish Germany for starting the war (O)to increase France and
A girl runs at a speed of 3.9 m/s off a high dive and hit the water 1.8 s later. a. How high was the diving board? b. How far horizontally was she from the boar
For each claim below, select whether you think this claim is supported by evidence or not. Elisa is feeling tired because she has diabetes. Elisa is feeling tir
Help would be appreciated for this question.
Coronado Industries produces face cream. Each bottle of face cream costs $11 to produce and can be sold for $15. The bottles can be sold as is, or processed fur
The principles of design include all of the following except ?* O Balance O Proportion Illusion Harmony O All of the above
How do you think the intended audience shapes a work of art? Please give one example with your answer.I don't know whether I should put They encourage or they s