daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Plz help me I need to pass
which of the following is an example of a proper fraction? A. 11/10 B. 4/17 C. 6/6 D. 15/2
in dna, adenine pairs with _______, and in rna it pairs with _______.
what advancement helped spread luther's ideas? A: humanism B: the movable type printing press C: perspective D: the decision to stop paying indulgences
What times itself 3 times equals 64?
The equation y=31314*1.06^x estimates the population of a town x years after the years 1995. what is the estimated population of the town in the year 2000 A) 33
Care numar este mai mare 52x sau 5x3?
Which value of x satisfies the equation 7/3(x+9/28)=20
The sum of the largest and smallest of three consecutive numbers is 180. Find all three
Pedro gets 8 hours of sleep each night.how many hours does pedro sleep in a year with 365 days