Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

⚠️HELP⚠️The defeat of the Central powers resulted in which outcome for the Ottoman Empire? A. It was broken up into individual states based on the principle of
The math club at a middle school increased from 62 students to 78 in one school year. What is the approximate percent of increase?
1. Jayant is 6 years older than Jaya. If the sum of their ages is 30, what are their ages? 2. The sun of two consecutive numbers is 61. What are the numbers?
Jews were not allowed to leave Germany during the time the Nazi party came to power. True False
Nineteen and two hundred ten thousandths in decimal number . I'd really appricciatte it of you'll help! ​
What is the core purpuse of government???????????
Question 4(Multiple Choice Worth 10 points)[03_03]"O heavy lightness! Serious vanity!" is an example ofsimileoxymoronmetaphorhyperbOLE
i need help with dis plz and thx
What is the benefit of theories? they are easily disproven they are written by famous people they were applying every circumstance they can provide some explana
I dont know…………………..