Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are ways sensitive information can be leaked? Select the 3 answer options that apply. Unencrypted emails Cyber attacks Overheard conversa
Why do recipient cells become donor cells after conjugation has occurred?.
A stock solution is made by dissolving 66.05 g of (nh4)2so4 in enough water to make 250 ml of solution. a 10.0 ml sample of this solution is then diluted to 50.
What is the value of x in the equation 5x+ 3 = 4x? A.-3 B.- 1/3 C.1/3 D.3
can i get some help? i don't understand how to work this out Polygon H is a scaled copy of Polygon G using a scale factor of 1/4. Polygon H's area is what fract
The area of a rectangular ink pad is 28 square centimeters. It is 7 centimeters wide. How tall is it?
Find the distance between the two points. (2, 4), (7,2)
what is the fraction of the recurring decimal 0.1 in its simplest form
Choose the colors that DO NOT have a different masculine and feminine form. Select all that apply. azul naranja blanco rosa O amarillo PLS HURRY
A particle moves along a line so that at time t0 its acceleration is given by a(t) = 12t