winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following literary terms is used to identify the reason that the author is writing an essay? A. Position B. Opinion C. Agenda D. Attitude
Help with spanish hw
Please help me solve this math problem.
why did so many factory owners in the late 1800s hire children rather than adults?
What connection does the poet suggest between the way the speaker views the statue and the way he views a wife? A. The speaker thinks that works of art, as well
What are the origins and central ideas of Sikhism ? How did the Mogul empire impact the development of Sikhism
Which definition gives the meaning of the word prodigious as it is used in this sentence? Since this season’s crop production was prodigious, the farming commun
1. What was one way that the agricultural revolution contributed to the Industrial Revolution?A. It triggered a population explosion.B. It tied peasants even mo
I need help please .
4. How is Charity affected when Mistress Bradstreet reveals that she also writes poetry? commonLit question