mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Boxers attempt to move with an opponent's punch when it is thrown. In other words, a boxer moves in the same direction as their opponent's punch. This movement
y = –3x + 6 y= 9 What is the solution to the system of equations? (–21, 9) (9, –21) (–1, 9) (9, –1)
Which of the following statements demonstrates that the ocean is connected to all of Earth's water reservoirs through the processes of evaporation and precipita
Which statement is sufficient evidence that ∆DEF is congruent to ∆ABC?
Why aren't frescoes affected by moisture?
what is the difference between the charges on a balloon rubbed in your hair and a glass rod rubbed with silk? why?
Our bodies are penetrated by x-rays but not by visible light. is this because x-rays travel faster than visible light?
PLS HELP!! Solve for x. (763)(50)/295 = (760)(x)/273
I need help with this problem
What negative impact resulted for the Inca Empire when Huayna Capac divided the empire between two of his sons? A) The resulting power struggle helped the Azt