danielleofline danielleofline
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Four oranges cost a total of 90 cents. At this rate, what is the cost of 3 dozen oranges? Step by step will put brilliants

Respuesta :

Abraxious
Abraxious Abraxious
  • 02-01-2018
Four oranges cost 90 cents, an orange costs 90/4 cents, which is around 22.5 cents. Multiply this by 36 to get the cost of 3 dozen oranges, so 22.5 times 36 is 810, 810 cents, or 8.10 dollars.
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-01-2018

there would be 12 oranges per dozen

12/4 = 3 (3 sets of 4 per dozen)

3 * 90 cents = $2.70 per dozen

2.70 * 3 = $8.10 for 3 dozen

Answer Link

Otras preguntas

y = -x + 4 y = 2x - 8
Which of the following is an example of software privacy?
Anyone know this ? I don’t understand math
Ron started a construction company. The net value of the company (in thousands of dollars) t months after its creation is modeled by v(t) = 2t? - 12t - 14 If a
Select the correct answer. What is the base of the Physical Activity Pyramid? A.Reduce inactivity B.Muscular fitness C.Aerobic fitness D. Lifestyle of physical
If your bored.... good for you :)
What was the Treaty of Indian Springs?
Help---------------------------------------------------
if g(x)=4x-6 then g^-1(x)=? (1) -4x+6 (2)-1/4x+1/6 (3)1/4x+3/2 (4)1/4x+6
Passes through (0, -4) and (-4,5)