aliciakim0428 aliciakim0428
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Wise bought 3 lb of apples at $4 per lb. The following day there was 20% discount so she bought another 5 lb. What was the average price for all apples she bought?

Respuesta :

wjfarm48 wjfarm48
  • 02-12-2017
3 lb x$4 = $12
20% discount is .20 x $4 = $0.80
$4 - $0.80 = $3.20
5 lb x $3.20= $16
She spent a total of $28.
She bought 8 pounds total.
$28/8= $3.50/pound average
Answer Link

Otras preguntas

Do you think the world had a responsibility to help with this human rights issue? Explain why or why not. (1 paragraph)
whats the solution to this equation y=3x+7 y=-2x+3 (1,-4) (-2,-7) (-2,1) (1,10)
A square with unknown side length x has one side extended by 3 inches and the other side extended by 4 inches as shown. The area of the overall rectangle is 110
Write and expression for the calculation add 9 to the product of 4 and 5
CORRECT ANSWER ONLY THANK YOU
a) What is the name of the line marked a? c) cis b) What is the name of the line marked b? d) di c) What is the name of the line marked c? d) What is the name
What chemical change does the cat experience
A rectangle has a length of (5x+2) and a width of (3x-7). Find the perimeter of the rectangle.
-5 + (5 + 3) step by step
describe abdul kalams childhood house​