alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

A square field has an area of 479 ft2. What is the approximate length of a side of the field? Give your answer to the nearest foot. A. 240 B. 23 C. 22
a rectangle is 70 yards the long, it's area is 3430 yards. what is the width of the field
please help me with these two questions sorry the paper got Wet
Write an equation for the area of a rectangle that is three times as long as it is wide. Use only one variable. PLEASE HELP, II NEED TODAY!!!
Why might a company respond to a letter-writing campaign launched by a group of concerned consumers? A. The company might want to prevent the consumer group fro
describe the way some viking weapons were decorated
What are the British viewpoints toward the EU compare to the viewpoint of France and Germany?
45. Which observation of dihybrid crosses led to Mendel's law of independent assortment? A. Particular individual traits persisted for many generations. B. Man
2AL+3Pb(NO3)2 AL(NO3)3+3Pb
Which of the following pronouns completes the sentence CORRECTLY? Each of the boys began to clean _____ desk. his***** him their I this its his but imd eating