nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Choose all the numbers that are common multiples of 4 and 5. 25 40 50 60 75 80
Sumiko and Chung are shopping. Chung wants to buy a video game that costs $60, and Sumiko wants to buy a new pair of sunglasses for $80. In their possession, th
Mitochondria is where takes place
A proportional relationship can be represented by an equation in the form y = kx, where k is the constant of proportionality. For the equation 2x = 18y, what is
What is the relationship Between frequency and sound?
Summarize what you know about the way each of them is coping with the death of the father. Story, secrets
What angle measures have tangent 1
A 1,000-mL sample of ethanol is tested. Its boiling point is determined to be 78.4°C. What is the most reasonable prediction of the boiling point for a 100-mL s
Which of the following is an important environmental strategy? a. drinking less water c. adopting stray animals b. using pesticides d. protecting habitats
3(q-7)=27, what does q represent