herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

What foreign policy did the truman doctrine stand for during the post World War II years
match the following vocabulary words to the correct definition
The perimeter of a semicircle is 10.28 feet. What is the semicircles radius?
what is good advice​
The ordered pair (x,y) which satisfies the system of inequalities x−3y>−2 x+3y>2 is: (-2, -3) (4, 1) (2,3) (-3, 1)
Which need contributed to the New Imperialism of the late 1800s? A:China's need for new workers to fill jobs in its industrial sector B:Europe's need for raw ma
Simplify [tex]\frac{1}{X-10}[/tex] ÷ [tex]\frac{9X}{x^{2}- 9x -10}[/tex]
Describe two ways to check whether algebraic expressions are equivalent
can somebody help me with this problem?? 63 ÷ 3 2 + |2|
How does the resistance of the following change with rhe rise in temperature ? pure metals and German silver and carbon​