fsfl4kskdjkldjlk fsfl4kskdjkldjlk
  • 03-11-2017
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 18 cupcakes and 2 gallons of fruit punch for her Valentine party. If the cupcakes cost $.33 each and the punch costs $2.78 a gallon, estimate the cost of the fruit punch. (Round your answer to the nearest dollar.)

Respuesta :

TjPounds21 TjPounds21
  • 03-11-2017
The cost of the punch is literally the cost of one gallon 2.78 times 2 for 2 gallons. Which would equal 5.56
Answer Link

Otras preguntas

in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
how do you write 4540 million in standard form?
The function of the eardrum in the middle ear is to
what's another word for over thinking?
how do you write 4540 million in standard form?
What is the least common denominator for 5/6 and 3/8. 3/4 and 6/7
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?