blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

how long does it take for the ball to travel 20 yards to the wide recevier if they are running 21 mph and the ball weighs 15 ounces
what is the meaning of customer in marketing?
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
How many zeros does 10 ^ 3 have?
2. He typed The .............. to finish his report on time.
Transform positive sentences into negative sentences: 1. she is tall​
(e) In the adjoining figure, P is mid-point of side AD​
National press, literature, and modern Western education have played pivotal roles in fostering the development of nationalism in various societies. The nationa
Click one of the arrows to see how Viviana's cholesterol levels change if she changes her intake of a particular type of fat for a period of two months. Notice
Amina mixed the following substances in two different glasses P and Q of the same size. P - 1 tablespoon of powdered sugar + 1 glass of water Q - 1 tablespoon