labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

Holding the belief that one does not notice racial differences, and that discussing race only perpetuates racism, would be considered _____.
math question down below
A website sells illegal in counterfeited materials. According to which law can the US attorney General seek a court order to request service providers to block
A small manufacturing firm is currently negotiating with a union, but negotiations are not going well. The firm is concerned about increased incidences of machi
If 1 yard = 3 feet and 1 mile = 5,280 feet, how many yards are there in 2 miles?
Which of the following slogans best exemplifies the bandwagon technique?
The Aztec were known for their artwork, which was made with __________.
When a law is passed that requires businesses to obtain permission from government officials in order to enter a market, this is an example of?
How to determine if polynomial is factoriable?
What was an argument used to try to justify slavery?