kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

what is the smallest subset containing the square root of 100???
I need one paragraph on why military after high school is a bad idea. Has to be at least four sentences.
A scientist looks under a microscope and sees two cells in the process of dividing. Which principle of cell theory would this evidence support?
What can be inferred about Rainsford from the excerpt below? Rainsford had fought his way through the bush for two hours. “I must keep my nerve. I must keep my
find the value of x i need it fast
A 24-foot ladder is placed against a vertical wall of a building, with the bottom of the ladder standing on level ground 6 feet from the base of the building. H
HELP ME PLEASE. At the restaurant, the cost of the meal before tax was $40. The tax is 8.5%, and Sheri wants to leave at least an 18% tip. Explain how to appro
why should females not be concerned about developing bulging muscles
How to draw fertilization of plants??
آپ پرندوں کے بارے میں کیا کیا جانتے ہیں؟​