cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

How can the process of malting harm the insect?
When selecting font size in a document, ____ points equals one-inch-tall text?
Explain how you would model 5 x 2/3
what is the meaning of puffed rice and sev in bengali?
A piece of fabric is 1/3 yard by 3 5/8 yards. Irma solves 1/3 3 5/8 to find the area of the fabric in square yards. What is the calculation written out.
solve with elimination. what does x & y =
Help Plz I’m stuck on this plz
how does Scout describe the way she and her brother feel about their family
What are the s and p blocks together known as?
In 1708 johann sebastian bach settled in ____ , germany, where he began his first major creative period.