ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

This is inverse functions...any help on 3aii?
What do all members of a biological species have in common? A. They can interbreed and produce fertile offspring. B. They are members of the same population.
Rule for the relationship between certain quantities. Domain Origin Formula Term
A plasma membrane and a cell wall 1. Are two names for the same thing 2. Have the same structure and different functions 3. Have different structures and the s
Where does the Liberty Bell hang?
What is the formula for Slope-Intercept Form of the Line
What's a Protective tariff?
What is the symbol of the Republican Party?
The song “America” by Neil Diamond conveys a positive message about what often contentious issue?
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?