ttasha105oumvxt ttasha105oumvxt
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Suppose that
15
inches of wire costs
75
cents.
At the same rate, how much (in cents) will
11
inches of wire cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 02-10-2017
15 inches of wire costs 0.75......0.75/15 = 0.05 per inch

for 11 inches......0.05 * 11 = $ 0.55 <===
Answer Link

Otras preguntas

change the following active voice sentence into passive voice please “ He could not have driven the car any further unless the mechanic had repaired it”
Do you understand? A seven-foot frame Rats along his back When he calls your name It all fades to black Yeah, he sees your dreams And feasts on your screams (he
I need help!!! I just need the answer for p and i also need the answer step by step!!
- a promise or binding agreement
Give the meanings: - (1) Bumpy – (2) Drift by – (3) Venomous – (4) Trap – (5) Speckles –
the amount of money m a woman makes per week varies directly with the number of hours h she works per week. if she works 30 hours and earns $145, how much does
How did Leonardo Da Vinci and Michelangelo influence future artists?
A supersonic jet flies 10 miles in 0.008 hours. How fast is the jet moving? Find the speed in mi/hr and m's.
How many integers between 2022 and 2388 have four distinct digits arranged in an increasing order?.
A circular pizza costs $19.99. What is the cost of 1 square centimetre if the diameter of the pizza is 36 cm?