maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

A gallon jug of milk is 3/4 full. After breakfast the jug is 1/12 full. Find the difference of the amounts before breakfast and after breakfast.
is it true or false that Relations with the Native Americans remained cordial as the English settlements spread westward.
Complete the pattern what is the reasoning 6,500,000 and 65,000 and 6,500 and 6.5 and 0.65
Which event marks the climax in "The Glass of Milk"? a. The boy refuses the sailor's offer of food. b. The boy falls asleep facing the sea. c. The boy takes
Which word is the interjection in this sentence? Wow, I thought I had washed all the dishes in the kitchen. a. in b. all c. Wow d. thought
What is 16,473 rounded to the nearest hundred and thousand
What type of heterotroph is a fish?
What does it mean for land to be arable? (1 point) a.It is rich in mineral resources. b.It is covered with forests. c.It is swarming with insects. d.It is able
Why a sidewalk has cracks every few feets
what is 9 copies of 3.65