shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

which type of energy is associated with random motion of atoms and molecules in a sample of air? 1.chemical energy 2. electrical energy 3.nuclear energy 4. th
what's bigger 60% of 90 or half of 100?
why is water so important in metabolism
what was Margaret Brent accomplishments
Jane watched one television program for 1/4 of an hour and then changed channels to watch another program for 20 min. Write an equation to describe the fraction
What does a journal written by frontier settlers most likely tell you about Manifest Destiny?
Venn Diagram: In a school all of the 120 pupils must choose at least one of Archery, Badminton or Cycling. 63 pupils choose archery 62 pupils choose badminton
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
shanes neighbor pledged 1.25 for every 0.5 miles that shane swims in the charity swim-a-thon.if Shane swims 3 miles,how much money will his neighbor donate?
a rectangular prism has a length of 2x^2+2x-24 over 4x^2+x, a width of x^2+x-6 over x+4, and a height of 8x^2+2x over x^2-9. For all values of x for which it is