sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

i really need help pleaseeeeeeeeeeeee
a to the power of x-1 divided by a to the power of x+1 to the power of 2x equals what​
How do animals participate in the carbon cycle and oxygen cycles?
1. Define a solution and explain why it is considered a Homogeneous Mixture.
Silent night, holy night! Son of God, love's pure light Radiant beams from Thy holy faceSILENT NIGHTBy: Josef Mohr & Franz Gruber(Silent night, holy night!
Pls solve ASAP for 20 points
The product of the cube root of 5 and a number
A small jar of coins has 20 dimes and 8 nickels. A large jar has the same ratio of dimes to nickels. If the large jar has 36 nickels, how many dimes does it co
28 Write 9 as a mixed number.
Why did the passengers on the Mayflower write this document? A. As a written plan for self-government. B. To explain why they had chosen to settle in Massachuse