kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

10) Which best describes the end of the war in Europe?
11/2 as mixed numbers? PLEASEE help
Please answer one by one please
Which of the provides a cloud-based platform for running websites and databases and executing programming languages?.
What recent archaeological find has led us to revise our timeline for the first homo sapiens arrival in china from 50,000 years ago to 80-to-120,000 years ago?.
Find the domain of the graphed function.
Jay decides to walk home from school today. he lives 6 miles from school and can walk home in 2 hours. what is jay's average speed in miles per hour?
Please help! It's due in one hour! An automobile manufacturer claims that its product will travel 0.29 km in 16 s, starting from rest. What is the magnitude of
Relatively few people live at ______ , but there are significant exceptions, especially in low latitudes. a. low elevations b. sea-level c. high elevations d. o
what's -3+u=5 on a number line?