jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

What is the phenotype frequency? A. The number of different traits an organism has B. The distribution of traits in a population C. The total number of genes i
15 POINTS! What is the function of the nervous system? What is the basic unit of the nervous system?
Add or remove commas Lou and I climbed the steep rocky, trail because we heard there would be free sodas at the summit.
A car rental company charges an initial fee plus a constant fee per kilometer driven. The table compares the total distance driven on the trip (in kilometers) a
Rearrange the formula a2 + b2 = c2 for a. A) a = (c2 − b2)2 B) a = (c2 + b2)2 C) a = c2 − b2 D) a = c2 + b2
The pH of a solution is 4.36. What is the pOH?
which of the following equations will produce the graph below?
Ms . Sanchez is opening a shop that sells coats . She buys enough coat racks to hold 338 coats . Each rack holds 19 coats . How many racks should Ms. Sanchez bu
Somebody please helpp
please help and look at the picture