cori2 cori2
  • 01-05-2015
  • Mathematics
contestada

jack bought 3 protein bars for a total of $4.26 which equation could be used to find the cost c on dollars of each protein bar

ⓐ c\3= 4.26
ⓑ c\4.26=3
ⓒ 3c= 4.26
ⓓ 4.26c=3

Respuesta :

bananakickihkim
bananakickihkim bananakickihkim
  • 01-05-2015
Answer: (C)

Solution: 
Jack bought 3 bars for $4.26 thus the cost of each bar can be defined as:

[tex]c = \frac{4.26}{3} [/tex] ⇒ [tex]3c = 4.26[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What major event happened on September 11, 2001, in the United States?
round 75.4614 to the nearest thousandth
Find the x and y intercept of the line 5x-4y=30.the graph
Which atom has the largest atomic radius? (1) potassium (3) francium (2) rubidium (4) cesium
Which condensed structural formula represents an unsaturated compound? (1) CH3CHCHCH3 (3) CH3CH3 (2) CH3CH2CH3 (4) CH4
what is the value of the underlined digit in 56.123? one is underlined
If the President can no longer serve, who becomes President?
Which element has atoms with the strongest attraction for electrons in a chemical bond? (1) chlorine (3) fluorine (2) nitrogen (4) oxygen
Given the balanced equation representing a reaction: 4Al(s) + 3O2(g) ==> Al2O3(s) As the aluminum loses 12 moles of electrons, the oxygen (1) gains 4 moles o
Name two national U.S. holidays