lostwoutu lostwoutu
  • 03-04-2015
  • Mathematics
contestada

Dalia has just enough money to buy either 6 pears and 20 oranges or 12 oranges and 11 pears. A pear costs $ 0.80. How much does an Orange cost ?

Respuesta :

collinse
collinse collinse
  • 03-04-2015
$6(.80) * 20x =12x* 11(.80)
4.80* 20x = 12x*8.80
        -12x    -12x
$4.80 * 8x = 8.80
-4.80          -4.80
8x=4
/8   /8 
x=$.50 

Proof;
6(.80) + 20(.50) = $14.80
12(.50) + 11(.80) = $14.80
Answer Link

Otras preguntas

Railroads encouraged the growth of settlements in the West because they A. paid people to settle the Great Plains. B. paid to remove local Native Ameri
three hundred and four millon nine hundred and sixty seven thousand
4000000 30000 800 20 5 in standard form
Why was Susan B. Anthony so significant during the Progressive Era? -She was the first woman doctor in the United States. -She was the most well known women’
what are 3 colonies founded for strictly economic reasons
A pitcher on a baseball team has pitched 12 2/3 innings. What is the number of innings written as a decimal?
Which ordered pair makes both inequalities true? y < –x + 1 and y > x? A.-3,5 B.-2,2 C.-1,-3 D.0,-1
__________ attached to the rough endoplasmic reticulum produce secretory proteins.
17 cm a minute to miles per hour
Does unkempt require a hyphen?