HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

What was one effect of the Emancipation Proclamation on African Americans in the North? a.They wanted to bypass the Union army and work in factories. bThey
what two object are the same distance from sea level? explain how you know
True or False: Copyright protection is easy to define and grant for websites, their designs, and/or their content
How is blood pressure in the body affected by exercise?
In Spanish, use "tener que" to express something that your friend has to do today.
You received a 75 gift card to your favorite store to buy new shirts. if shirts cost 13.99, how many you can buy??
name some proteins that are made at ribosomes.
What is 8/10 minus 1/2?
What is the primary industry in Brazil? automobiles petroleum chemicals steel
What is 2 1/8 - 1 2/7 equal to?