Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

Help with math, please!!!!
YOU GET 31 POINTS !!

Help with math please YOU GET 31 POINTS class=

Respuesta :

jwright24
jwright24 jwright24
  • 02-05-2017
If six pencils cost $24, how much does 1 pencil cost?

6p = 24

divide both sides by 6 to get p alone:
6p/6 = 24/6 

simplify:
p = 4.

So p = 4 is our answer, and in this case, one pencil would equal $4.

please mark my answer brainliest
Answer Link
09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 02-08-2020

Answer:

[tex]\boxed{\sf {view \: explanation}}[/tex]

Step-by-step explanation:

If 6 ink pens cost 24 rupees, then how much does 1 ink pen cost?

[tex]\sf 6p=24\\[/tex]

[tex]\sf \displaystyle \frac{6p }{6} =\frac{24}{6}[/tex]

[tex]\sf p=4[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
The Commissariat established by Frederick William in Prussia became A. the overseer of the army. B. an agency of civil government. C. both a military and civil
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
what does como eres tu mean in spanish?
wats the 60% off a prize that is $20.00
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil