bsuandaLofo bsuandaLofo
  • 04-04-2017
  • Business
contestada

A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. the fixed costs are $420,000. if the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold?

Respuesta :

khaledgad khaledgad
  • 10-04-2017
6500 units
As he should sell 6000 units to cover his fixed cost (420,000/70)
And to gain 35,000$ he should sell another 500 (35,000/70)
Answer Link

Otras preguntas

What type of perspective, giving the illusion of depth, is demonstrated by the sketch above? List the steps taken to create this drawing, making sure to include
What is the additive inverse of 0.4
making judgments would you measure the height of a building in meters
Please answer ASAP, I would like to check my answer with someone, thank you
Graph F(x)=4x-3 Can someone help me?
2-5(-8-5) simplify this for me please
The length of a rectangle is 5m greater than the width. The perimeter is 150m. Find the width and the length.
QUESTION: Why are these different chemicals solids, liquids and gases at different temperatures?
PLZ HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
The shadows of the shipsRock on the crestIn the low blue lustreOf the tardy and the soft inrolling tide.A long brown bar at the dip of the skyPuts an arm of san