Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

Respuesta :

drew53
drew53 drew53
  • 03-03-2017
12(3/4)(3.50)=31.5.
Answer Link
Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 03-03-2017
12 (or 12/1) x 3/4 = 36/4 = 9
$3.50 x 9 = $31.50
Answer Link

Otras preguntas

help please i will mark brainliest if the answer is correct
Mr. Johnson has 4 daughters. Each of his daughters has a brother. How many children does mr. Johnson have?.
i keep getting the same answers and it is getting really frustrating because it makes sense but its the wrong answer.(b) What percentage of the sample were not
Helpppppp me i need to have this done by tonight
Students who do well on college entrance exams generally do well in their first year of college. This helps establish that these exams have
A rectangle has side lengths of (3x+6) inches and (2x - 4) inches.write an expression to represent the perimeter of he rectangle
x + 18 = -29 solve for x
Do you think European nations were threatened by the Monroe Doctrine? Why or why not? 50 points
What Should i draw??? For today???
Did you hear the dog _____ ? The _____ on the redwood tree can be 12 inches thick. bark growl leaf snore