Davier Davier
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

Arnies car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3.12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

momofeaea
momofeaea momofeaea
  • 01-03-2017
$19.5 because there is 16 cups per gallon and 100 divided by 16 = 6.2 x 3.12  = 19.5  
 hope i helped :)
Answer Link

Otras preguntas

NEED RIGHT NOW PLEASE HELP A engineer is designing a process to cool hot water from a power plant before returning the water to the environment. His plan is to
Why did slavery continue after the revolution
a hockey puck travels at a constant speed of 20 m/s what is the speed in miles per hour
An automobile purchased for use by the manager of a firm at a price of $24,000 is to be depreciated linearly over 5 years.  What will the book value of the auto
Is physics the same thing as physical science?
12. The workers in a bakery use 0.35 kilogram of flour to make one loaf of bread. One day, the workers used 10(to the 3rd power)times as much flour to make loa
How were the Celtic warrior-goddesses Macha, Morrigan, and Badb similar to the Valkyries in Norse mythology? How were they different?
How do power strips work?
georgia and what is a state north of florida
How are antihistamines and decongestants similar? How are they different?