itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

What are two cabinet-level positions?
what is the most important vein in the human body?
Which sentence contains a prepositional phrase? a. A fire blazed below. b. Those sunglasses were under the seat last night. c. Turn that log over. d. The weathe
If an object absorbs all colors but red, we see a. red b. white c. black d. green PLEASE HELP
Why did the United States face an energy crisis in 1973? a. ichard Nixon b. erald Ford c. ubert Humphrey d. onald Reagan
Which of the following sentences is written in passive voice? a. You should drink water throughout the day as it is the best way to keep the body hydrated b. Wa
Why is external criticism so important when it comes to analyzing data?
A ball is thrown upwards and returns to the same position, with negligible air resistance acting on it. Compared with its original speed after release, its spee
Which sentence contains a prepositional phrase? a. A fire blazed below. b. Those sunglasses were under the seat last night. c. Turn that log over. d. The weathe
Which could be the primary source of energy in a food web? a. fungus b. praying mantis c. raccoon d. clover