EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Please factorise the equations in the doc bellow ASAP. please show full working
A converging lens has the focal length of 25 cm. A 10-cm object is placed at 30 cm in front of the lens. How far is the image from the lens? What is the size of
simple khan academy math help asap
An experiment involves 17 participants. From these, a group of 3 participants is to be tested under a special condition. How many groups of 3 participants canbe
Ocular albinism is an X-linked recessive trait that causes a lack of pigmentation in the eyes. A father with ocular albinism and a mother without the trait have
The Law of Universal Gravitation was discovered by
Using the two-way table, what percentage of the students that do not like camping like traveling out of state? Round to the nearest whole percent. Likes Traveli
sinxcosy=1/2(sin(x+y)+cos(x-y)) True or False? Thanks for the help!
Charcoal from the dwelling level of the Lascaux Cave in France gives an average count of 0.97 disintegrations of ^14 C per minute per gram of sample. Living woo
To prepare a budgeted balance sheet as of December 31, 2020, data is needed from the ______ December 31, 2019. income statement for the year ended