ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

You put 1500 in an account. That earns 4% annual simple interest. HOWEVER, the interest earned each year is added to the principal to create a new principal (en
what made the muhammad's teachings and subsequent establishment islam were as successful as they were? provide evidence to support your opinions
When people are treated unfairly because of their race, religion, gender, age, or physical condition, they experience Activism Liberty Restraint Discrimination
please help me with this question. image attached.
20pts help plz At which position is the southern hemisphere experiencing spring? Point A Point B Point C Point D
In what ways did the civil right movement escalate from nonviolent to more radical protest? What are the reasons for this Change? Which strategy do you think wa
people want places where they can learn about science
What is the Slope, Y-intercept, and the equation for this graph?
15 POINTS!!!!! PLZ PLZ PLZ HELP !!!! IM IN DESPERATE NEED OF HELP!!!!!
10+8=2y what is the value of y