kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

Prompt You have been working through a lot of material that includes sorting grammatically correct and incorrect sentences Directions Take a look at the sentenc
How did the practice of Legalism improve life for Chinese people?
Which of these statements is true about life on colonial farms from the perspective of European colonists? a) The hardest part of life on a farm was clearing t
Someone plz help me :(
Help me please……………………….……..
how did different people try to mend or reconstruct the union after the civil war?
What is the slope and y intercept of 3x-4y=-16
In an urban area, you can expect ____. A. sparse population and many roads. B. dense population and many roads. C. Sparse population and little development. D.
A 12 pound baby is to be given 2 ounces of formula per kilogram of body weight every 8 hours. How much formula will the baby receive in one day
Use the figure below. Which angle is complementary to Angle EOD