a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Please answer very easy 8th grade level
What benefits did sea trading have over land trade routes?
the area A of a rectangle parking lot is given by the equation A=16s^2+25. jacob knows the area of the parking lot and wants to find s. Solve A=16s^2+25 for s
can some help with this question
the starving time was a winter in Jamestown that led the residents to eat what
(1 point) Jump to Question: What condition occurs when the median nerve in the wrist is compressed?
Which search will help you find critical essays on cervantes work in an electronic catalog
solve this system of linear equations. Separate the x- and y-values with a comma. 20x = -58 - 2y 17x = -49 - 2y
Hello, you can answer my questions please..
I need help this is confusing! will mark brainliest! Which is the best estimate of x based on rounding the constants and coefficients in the equation to the nea