ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Which method is best at presenting a broad overview of a topic?
A sample of 3 different calculators is randomly selected from a group containing 17 that are bad and 36 that are good. What is the probability that all three ca
The scale on a map is 1:5000000 Two towns are 7cm apart on the map Work out the actual distance between towns on the map
I need help with this question
Will be marked brainliest! Need help with setting up the y1= equation. I can do the table. Just unsure how to plug in the numbers.
The muscles in the human body that are connected to bones and aid in the movement of the_____ are called skeletal muscles. These muscles are connected to bones
Working alone, Hongyi can do a certain job in three hours and Yuming can do the same job in two hours. At these rates, how long would it take Hongyi and Yuming
Give an example of a decomposed. Explain what would happen if decomposers were absent from a forest ecosystem.
-7x + y = -19 –2x+3y=-19
Do sperm cells contain more mitochondria than any other cell?​