ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Scientists who study physical, cognitive, and social changes throughout the life cycle are called
why is the cell growing and preparing for cellular division called the interphase
all of the following are except the resistance of blank demonstrate artificial selection resistance
The chart shows characteristics of stars. Sirius is a blue-white star with a surface temperature of about 9800 K. What is most likely the mass of Sirius? 1
Which scenario is the best example of public health promotion
Ms. Jessica took a fractions test and got 75% correct, if she got 15 problems right, how many problems did the test have?
Atoms become excited when they are heated by a flame. How do atoms return from an excited state to a ground state? A. by emitting a photon of light B. by absorb
as Nick approaches his house at the beginning of the chapter what does he notice about Gatsby's house why is Gatsby glancing into some of the rooms
Environmental influences on personality traits are most clearly highlighted by comparing __________ with __________.
Which statement accurately describes a major simila between an essays introduction and it’s conclustion