1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

Find the cost per ounce of a sunscreen made from 100 oz of a lotion that costs $1.50 per ounce and 150 oz of a lotion that costs $4.50 per ounce. (round your an
Time/Temperature Control for Safety Food (TCS)
Proteins and carbohydrates perform various functions in the body. They are needed for the proper development and growth of the body. Breaking carbohydrates into
ymnast Clothing manufactures expensive soccer cleats for sale to college bookstores in runs of up to 500. Its cost (in dollars) for a run of x pairs of cleats i
Or most atoms, a stable configuration of electrons is attained when the atom __________.
Mark was recording accounting transactions when he came across a non-standard transaction type. however, based on his knowledge of accounting practices, he was
Why did people risk their lives to fight against the world’s superpower in the 1770s?
What is 9a^2 writen in verbal expression
|6|,6,-6,|-6| which Expression does not belong with the others 3? Explain your reasoning
In what why did england use mercantilism to control north american colonies