jennapierce jennapierce
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of $6.00 for 8 muffins.
A) $0.65
B) $0.80
C) $0.70
D) $0.75
All per muffin.

Respuesta :

abdurerica
abdurerica abdurerica
  • 02-02-2017
the correct answer is d
Answer Link
FB62
FB62 FB62
  • 02-02-2017
To find this you simply divide.

$6.00 ÷ 8 = $.75

The unit price for each muffin is $0.75 (D)

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

4736 divided by 100 for math
what is 500 10 times much as
what is 192.63 - 7.95 equal plz help
Why do you think President Lincoln proposed generous terms for Reconstruction in 1863
Troy bought a magazine for 4.99 Rico bought pocket diconary for 12.99 and Mario bought a package of notepads for 8.95 what is the average amount that each boy s
Find four consecutive even integers whose sum is 244.
What is 247,009 rounded to the nearest thousand place
0.07 is 10 times as much as ?
what is the value of the 9s in 9,975
is the relationship between the 7s in 7,742 and the 7s in 7,785 different in any way? why n why not