katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

whats ur fav 5 manhwa???​
PLEASE HELP THERE IS A TIMER, I PROMISE A BRAINLIEST TO THE FASTEST CORRECT ANSWER!
Question 4 1 pts Which of the following is not evidence that kinetic energy has been lost in a collision? At least one of the objects is deformed after the coll
Amendments nine and ten in the Bill of Rights directly limit the power of the A. American Citizens B. Federal Government C. Supreme Court​
Rearrange this formula to make x the subject: y = mx + c
Choose which statement is wrong by applying your knowledge from the reading. a. Circumventing the installed built-in limitations on an Apple iPhone is called j
Which subshell is represented by the actinides series.
help me please! 8-1 Use a formula to find the amount of wrapping paper you need to wrap a gift in the cylindrical box shown. You need to cover the​ top, bottom,
Jim lost 4 lbs each week for 11 weeks. Express his total weight change as an integer.
What was Katherine Johnson's most significant achievement?​